Artur Ershov

  0
Fornavn: Artur
Efternavn: Ershov
Nationalitet: Rusland
Køn:
Alder: 24 år
Fødselsdato: 07-03-1990
Født i: Moscou (Moscou City), Rusland

Cykelsiderne Rangliste

Plads: 973
Points: 29.00

Etapeløb


28%

Etaper


21%

Sprintere


48%

Éndages løb


3%
  Details:

UCI Ranking

  Details:

Resultater



2007    1'er i Europamesterskab, Bane, Indiv. forfølgelsesløb, Juniorer, Cottbus (Brandenburg), Tyskland 


2008    2'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, Juniorer, , Sydafrika 
2008    1'er i Cali, Holdforfølgelsesløb, Cali (Valle del Cauca), Colombia  + Vladimir Shchekunov  + Valery Kaykov  + Leonid Krasnov 
2008    3'er i Cali, Parløb, Cali (Valle del Cauca), Colombia 


2009    3'er i Beijing, Holdforfølgelsesløb, Beijing (Beijing), Kina 
2009    3'er i 3. etape del b Vuelta a Salamanca, Spanien 


2010    5'er i Premio Inauguración Catalunya, Spanien 
2010    13'er i Verdensmesterskab, Bane, Indiv. forfølgelsesløb, Elite, København (Hovedstaden), Danmark 
2010    1'er i Díptico Ciclista do Ribeiro, Volta ao Ribeiro, GP Xacobeo, (Ribeiro) , Ribeiro (Galicia), Spanien 
2010    4'er i Olympiske Sommer Lege Unge Rusland, Landevej, Enkeltstart, U23, Rusland, Tosno (Leningrad), Rusland 
2010    2'er i 2. etape Vuelta a Palencia, Velilla del Río Carrión (Castilla y Leon), Spanien 
2010    1'er i 5. etape del b Vuelta a Palencia, Palencia (Castilla y Leon), Spanien 
2010    1'er i Europamesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, U23, Saint Petersburg (Saint Petersburg City), Rusland  + Sergey Chernetskiy  + Valery Kaykov  + Sergey Shilov 
2010    1'er i Europamesterskab, Bahne, Pointlb, U23, Saint Petersburg (Saint Petersburg City), Rusland 
2010    1'er i Cali, Omnium, Scratch, Cali (Valle del Cauca), Colombia 


2011    1'er i Beijing, Pointløb, Beijing (Beijing), Kina 
2011    2'er i GP Macario, (Alcalá de Henares) , Alcalá de Henares (Madrid), Spanien 
2011    3'er i Trofeo Iberdrola, Spanien 
2011    1'er i 4. etape Vuelta a Bidasoa, (Bidasoa Itzulia) , Irún (Pais Vasco), Spanien 
2011    1'er i 2. etape Vuelta a Navarra, Elite/U23, Mendavia (Navarra), Spanien 
2011    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, U23, Rusland, Moscou (Moscou City), Rusland 
2011    10'er i Europamesterskab, Landevej, Enkeltstart, U23, Offida (Marche), Italien 
2011    1'er i Europamesterskab, Bane, lgelsesløb, U23, Portugal 
2011    1'er i Europamesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, U23, Portugal  + Sergey Chernetskiy  + Maksim Kozyrev  + Kiril Sveshnikov 
2011    3'er i Nationalt mesterskab, Bane, Omnium, Elite, Rusland, Moscou (Moscou City), Rusland 
2011    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, Elite, Rusland, Moscou (Moscou City), Rusland 
2011    3'er i Astana, Parløb, Astana (Astana), Kasakhstan 


2012    3'er i London, Pointløb, London (Greater London), Storbritannien 
2012    7'er i 5. etape Tour de Taiwan, Chang Hwa (T'ai-wan), Taiwan 
2012    9'er i 7. etape Tour de Taiwan, Kaohsiung (Kao-hsiung), Taiwan 
2012    9'er i Memorial Oleg Dyachenko, (Moscou, U23) , Moscou (Moscou City), Rusland 
2012    9'er i 2. etape Ronde van Noorwegen, (Tour of Norway) , Drammen (Buskerud), Norge 
2012    3'er i 5. etape Tour of Qinghai Lake, Xihaizhen (Qinghai), Kina 
2012    7'er i 6. etape Tour of Qinghai Lake, Mole (Fujian), Kina 
2012    4'er i 7. etape Tour of Qinghai Lake, Kina 
2012    1'er i 8. etape Tour of Qinghai Lake, Kina 
2012    7'er i 13. etape Tour of Qinghai Lake, Kina 
2012    10'er i Slutklassement Tour of Qinghai Lake, Kina 
2012    1'er i Europamesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, Elite, Litauen  + Valery Kaykov  + Alexei Markov  + Alexander Serov 
2012    2'er i Europamesterskab, Bane, Omnium, Elite, Ukendt 
2012    2'er i Europamesterskab, Bane, Parløb, Elite, Ukendt 


2013    1'er i Aguascalientes, Omnium, Aguascalientes (Aguascalientes), Mexico 
2013    10'er i Trofeo Palma de Mallorca, (Palma de Mallorca) , Palma de Mallorca (Islas Baleares), Spanien 
2013    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, Elite, Rusland, Moscou (Moscou City), Rusland  + Evgeny Kovalev  + Ivan Savitskiy  + Alexander Serov 
2013    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Omnium, Elite, Rusland, Moscou (Moscou City), Rusland 
2013    3'er i Nationalt mesterskab, Bane, Parløb, Elite, Rusland, Moscou (Moscou City), Rusland 
2013    2'er i Europamesterskab, Bane, Holdforfølgelsesløb, Elite, Apeldoorn (Gelderland), Holland 
2013    3'er i Aguascalientes, Parløb, Aguascalientes (Aguascalientes), Mexico 
2013    3'er i 2. etape Vuelta a Costa Rica, Guápiles (Guanacaste), Costa Rica 


2014    3'er i 1. etape Udmurt Republic Stage Race, Izhevsk (Udmurt), Rusland 
2014    1'er i 4. etape Udmurt Republic Stage Race, Rusland 
2014    1'er i Slutklassement Udmurt Republic Stage Race, Rusland 
2014    3'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Rusland, Tula (Tula), Rusland 
2014    3'er i 6. etape Friendship People North-Caucasus Stage Race, Partazinskaya Polyana (Adygeya, Republic of), Rusland 

Foto: © Marcel Segessemann
You can add and correct data to this page if you are logged in..

Stats

Sejre i databasen: 18
Bane - Europamesterskab: 5
Bane - nationalt mesterskab: 1
Bane - Regionalt mesterskab: 1
Bane - World Cup: 4
Klassement - landevej, slutklassement: 1
Landevej - gadeløb: 1
Landevej - etapeløb: 5
Sejre, år/team:
2009: 0 sejre
2012: 2 sejre
2013: 2 sejre
2014: 2 sejre