Velkommen   |   Tilmeld  |   Forgotton username/password?
Brugernavn:  Password: 
        Bookmark and Share




   Aleksejs Saramotins

  0
Fornavn: Aleksejs
Efternavn: Saramotins
Nationalitet: Letland
Køn:
Alder: 32 år
Fødselsdato: 08-04-1982
Født i:
Professionel: 2009-

Teams

2004     Rietumu Banka (Letland) 
2005     Rietumu Bank (Letland) 
2006     Rietuma Bank - Riga (Letland) 
2007     Rietumu Bank - Riga (Letland) 
2008     Rietumu Bank - Riga (Letland) 
2009     Designa Køkken (Danmark) 
2010     Team HTC - Columbia (USA) 
2011     Cofidis, le Crédit en Ligne (Frankrig) 
2012     Cofidis, le crédit en ligne (Frankrig) 
2013     IAM Independent Asset Management (Schweiz) 
2014     IAM Cycling (Schweiz) 

UCI Ranking

  Details:

Cykelsiderne Rangliste

Plads: 341
Points: 439.20
Etapeløb
6 %
Éndages løb
90 %
Tidskørsler
3 %
Sprintere
< 1 %
Etaper
1 %
  Details:

Artikler (5)

  Details:

Resultater

2003    1'er i Tartu, Mountainbike (Tartu Rattamaraton) , Estland 
2004    3'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Letland 
2004    2'er i Nationalt mesterskab, Mountainbike, XC, Elite, Letland, Sigulda (Rigas), Letland 
2005    1'er i Coppa Romano Ballerini - Trofeo Moscolari, Italien 
2005    3'er i 4. etape Szlakiem Grodow Piastowskich, Legnica (Dolnośląskie), Polen 
2005    1'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Dobele (Dobeles), Letland 
2005    3'er i 1. etape Tour de Slovaquie (Tour of Slovakia) , Kosice (Kosice), Slovakiet 
2005    1'er i Tartu, Mountainbike (Tartu Rattamaraton) , Estland 
2006    2'er i 1. etape Circuit des Ardennes, Rethel (Champagne-Ardenne), Frankrig 
2006    2'er i Mayor Cup, Moscou (Moscou City), Rusland 
2006    2'er i 2. etape Five rings of Moscow, Moscou (Moscou City), Rusland 
2006    2'er i Memorial Oleg Dyachenko, U23, Moscou (Moscou City), Rusland 
2006    2'er i Riga (Riga GP) , Letland 
2006    2'er i 1. etape Ringerike (Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup) , Beitostølen (Oppland), Norge 
2006    2'er i 5. etape Ringerike (Ringerike GP, Kalas Cup/Norgescup) , Hønefoss (Buskerud), Norge 
2006    1'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Letland 
2006    2'er i 3. etape Scandinavian Week, , Sverige 
2006    1'er i Vienības, Letland 
2007    3'er i Mayor Cup, Moscou (Moscou City), Rusland 
2007    2'er i 1. etape del a Five rings of Moscow, Moscou (Moscou City), Rusland 
2007    2'er i 2. etape Five rings of Moscow, Moscou (Moscou City), Rusland 
2007    2'er i Memorial Oleg Dyachenko, U23, Moscou (Moscou City), Rusland 
2007    2'er i Tallinn (E.O.S. Tallinn GP) , Estland 
2007    2'er i Riga (Riga GP) , Letland 
2007    3'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Letland, Letland 
2007    1'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Letland 
2007    2'er i Nationalt mesterskab, Mountainbike, XC, Elite, Letland, Ape (Aluksnes), Letland 
2007    2'er i Elva Rattamaraton, Mountainbike, Estland 
2007    3'er i Puchar Ministra Obrony Narodowej, Polen 
2007    2'er i 2. etape Szlakiem walk mjr. Hubala, Wloszczowa (Świętokrzyskie), Polen 
2007    1'er i 4. etape Tour of Croatia (Tour de Croatie) , Rijeka (Primorsko-Goranska), Kroatien 
2008    3'er i Le Samyn (Memorial José Samyn) , Dour (Hainaut), Belgien 
2008    1'er i 1. etape Circuit des Ardennes, Frankrig 
2008    2'er i Tour du Finistère, Frankrig 
2008    2'er i København, Elite/U23 (c) (GP København - Odsherred Classic) , Asnæs (Sjelland), Danmark 
2008    1'er i Tartu (Tartu GP) , Estland 
2008    3'er i Riga (Riga GP) , Letland 
2008    2'er i 1. etape Scandinavian Week, , Sverige 
2008    3'er i 2. etape Scandinavian Week, Skara (Vastra Gotaland), Sverige 
2008    2'er i 3. etape Scandinavian Week, , Sverige 
2008    1'er i Scandinavian Open Road Race, Elite/U23, Sverige 
2008    1'er i 4. etape Scandinavian Week, , Sverige 
2008    1'er i Slutklassement Scandinavian Week, , Sverige 
2008    1'er i 3. etape Tour de Slovaquie (Tour of Slovakia) , , Slovakiet 
2008    1'er i Lombardia Tour, Italien 
2009    7'er i Slutklassement Les 3 Jours de Vaucluse, Frankrig 
2009    1'er i Lillers (GP de Lillers) , Lillers (Nord-Pas-de-Calais), Frankrig 
2009    3'er i København, Elite/U23 (c) (GP København - Odsherred Classic) , Asnæs (Sjelland), Danmark 
2009    2'er i Tartu (Tartu GP) , Estland 
2009    1'er i Keggi Velo, Letland 
2009    1'er i 3. etape Ronde de l'Oise, Verneuil-en-Halatte (Picardie), Frankrig 
2009    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Letland, Valmiera (Valmieras), Letland 
2009    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2009    4'er i GP Cristal Energie, Frankrig 
2009    5'er i Trophée des Champions - UB Argentonnaise, Frankrig 
2009    1'er i Kjellerup, Danmark 
2009    5'er i 1. etape Post Danmark Rundt (Ronde van Denemarken) , Rebild (Nordjylland), Danmark 
2009    2'er i 5. etape Post Danmark Rundt (Ronde van Denemarken) , Roskilde (Sjelland), Danmark 
2009    1'er i Overijse (a) (Druivenkoers - Overijse) , Overijse (Brabant), Belgien 
2009    2'er i Duo Normand, Frankrig 
2009    1'er i Münsterland Giro (Munsterland) , Munster (Niedersachsen), Tyskland 
2010    8'er i 8. etape International Presidency Turkey Tour, Alanya (Antalya), Tyrkiet 
2010    5'er i Tartu (Tartu GP) , Tartu (Tartumaa), Estland 
2010    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Letland, Valmiera (Valmieras), Letland 
2010    1'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2010    1'er i Lauri Aus Memorial, Estland 
2010    1'er i Isbergues (GP d'Isbergues) , Isbergues (Nord-Pas-de-Calais), Frankrig 
2011    10'er i Le Samyn (Memorial José Samyn) , Dour (Hainaut), Belgien 
2011    9'er i 3. etape Tour de Slovénie, Novo Mesto (Bohinj), Slovenien 
2011    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2011    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2011    8'er i 6. etape Österreich-Rundfahrt (Ronde van Oostenrijk) , Bruck an der Leitha (Niederösterreich), Østrig 
2011    13'er i Slutklassement Benelux Tour (Eneco Tour) , Ukendt 
2011    189'er i 2. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Spanien 
2011    183'er i 3. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Totana (Murcia), Spanien 
2011    178'er i 4. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Spanien 
2011    190'er i 5. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Valdepeñas de Jaén (Andalucia), Spanien 
2011    166'er i 6. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Córdoba (Andalucia), Spanien 
2011    189'er i 7. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Talavera de la Reina (Castilla-La Mancha), Spanien 
2011    180'er i 8. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , San Lorenzo de El Escorial (Madrid), Spanien 
2011    183'er i 9. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Spanien 
2011    108'er i 10. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Salamanca (Castilla y Leon), Spanien 
2011    181'er i 11. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Manzaneda (Galicia), Spanien 
2011    57'er i 12. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Pontevedra (Galicia), Spanien 
2011    177'er i 13. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Ponferrada (Castilla y Leon), Spanien 
2011    157'er i 14. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Somiedo (Asturias), Spanien 
2011    145'er i 15. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Alto de l'Anglirú (Asturias), Spanien 
2011    137'er i 16. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Haro (La Rioja), Spanien 
2011    160'er i 17. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Peña Cabarga (Cantabria), Spanien 
2011    159'er i 18. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Noja (Cantabria), Spanien 
2011    150'er i 19. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Bilbao (Pais Vasco), Spanien 
2011    142'er i 20. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Vitoria (Pais Vasco), Spanien 
2011    53'er i 21. etape Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Madrid (Madrid), Spanien 
2011    166'er i Slutklassement Vuelta a España (Ronde van Spanje) , Spanien 
2011    22'er i Verdensmesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, København (Hovedstaden), Danmark 
2011    8'er i Binche - Tournai - Binche (Memorial Frank Vandenbroucke) , Binche (Hainaut), Belgien 
2012    18'er i Paris - Roubaix, Roubaix (Nord-Pas-de-Calais), Frankrig 
2012    7'er i Lannilis (Tro-Bro Léon) , Lannilis (Bretagne), Frankrig 
2012    10'er i Eschborn-Frankfurt City Loop (Rund um den Henninger Turm / GP van Frankfurt / Rund um den Finanzplatz) , Frankfurt (Hessen), Tyskland 
2012    10'er i Prolog Tour de Luxembourg (Ronde van Luxemburg) , Luxembourg (Luxembourg), Luxembourg 
2012    2'er i Prolog Boucles de la Mayenne, Laval (Pays de la Loire), Frankrig 
2012    2'er i Prolog Tour des Pays de Savoie, Chambéry (Rhone-Alpes), Frankrig 
2012    7'er i Slutklassement Boucles de la Mayenne, Frankrig 
2012    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2012    1'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Letland 
2012    56'er i Olympiske Lege, Landevej, Linieløb, Elite, London (Greater London), Storbritannien 
2012    6'er i 4. etape Tour du Limousin, Limoges (Limousin), Frankrig 
2012    9'er i Slutklassement Tour du Limousin, Frankrig 
2013    5'er i Strade Bianche (Monte Paschi Eroica) , Siena (Toscana), Italien 
2013    2'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2013    1'er i Nationalt mesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Letland, Smiltene (Valkas), Letland 
2013    9'er i Polynormand, Saint-Martin-de-Landelles (Basse-Normandie), Frankrig 
2013    3'er i 2. etape Volta a Portugal (Ronde van Portugal) , Viana do Castelo (Viana do Castelo), Portugal 
2013    2'er i Porrentruy (Tour du Jura) , Schweiz 
2013    1'er i Morteau - Pontarlier (Tour du Doubs, Trophée Stan Ockers) , Pontarlier (Franche-Comte), Frankrig 
2013    23'er i Verdensmesterskab, Landevej, Enkeltstart, Elite, Firenze (Toscana), Italien 
2013    27'er i Verdensmesterskab, Landevej, Linieløb, Elite, Firenze (Toscana), Italien 


Foto: © IAM Cycling Schweiz

Foto: © IAM Cycling Schweiz

You can add and correct data to this page if you are logged in..

Stats

Sejre i databasen: 27
Klassement - landevej, slutklassement: 1
Mountainbikeløb: 2
Landevej - gadeløb: 2
Landevej - etapeløb: 4
Landevej - nationalt mesterskab: 6
Landevejsløb: 12
Sejre, år/team:
2004: 0 sejre
2005: 3 sejre
2006: 2 sejre
2007: 2 sejre
2008: 7 sejre
2009: 6 sejre
2010: 3 sejre
2011: 0 sejre
2012: 1 sejr
2013: 2 sejre
2014: 0 sejre