Stefan Nimke

  0
Fornavn: Stefan
Efternavn: Nimke
Nationalitet: Tyskland
Køn:
Alder: 37 år
Fødselsdato: 01-03-1978
Født i: Hagenow (Mecklenburg-Vorpommern), Tyskland

Teams

1999     Greese (Tyskland) 

Resultater



1996    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 


1997    3'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
1997    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 
1997    3'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Perth (Western Australia), Australien 


1998    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 
1998    3'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Ukendt 
1998    1'er i Cali, 1 km, Cali (Valle del Cauca), Colombia 
1998    2'er i Cali, Holdsprint, Cali (Valle del Cauca), Colombia 
1998    3'er i Victoria, 1 km, Victoria (British Columbia), Canada 
1998    1'er i Victoria, Holdsprint, Victoria (British Columbia), Canada  + Jens Fiedler  + Jan Van Eijden 


1999    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 
1999    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
1999    3'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Ukendt 
1999    3'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Berlin (Berlin), Tyskland 


2000    2'er i Olympiske Lege, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Sydney (New South Wales), Australien 
2000    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 
2000    3'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 


2001    1'er i Europamesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Fiorenzuola d Arda (Emilia-Romagna), Italien  + Carsten Bergemann  + Matthias John 
2001    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Chemnitz (Sachsen), Tyskland 
2001    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Chemnitz (Sachsen), Tyskland 
2001    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Sprint, Elite, Tyskland, Chemnitz (Sachsen), Tyskland 


2002    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Büttgen (Nordrhein-Westfalen), Tyskland 
2002    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Büttgen (Nordrhein-Westfalen), Tyskland  + Carsten Bergemann  + Jens Fiedler 


2003    1'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Ukendt 
2003    1'er i Moscou, 1 km, Moscou (Moscou City), Rusland 
2003    2'er i Cape Town, 1 km, Cape Town (Western Cape), Sydafrika 
2003    2'er i Cape Town, Holdsprint, Cape Town (Western Cape), Sydafrika 


2004    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Leipzig (Sachsen), Tyskland  + Carsten Bergemann  + Jens Fiedler 
2004    1'er i Aguascalientes, 1 km, Aguascalientes (Aguascalientes), Mexico 
2004    3'er i Aguascalientes, Holdsprint, Aguascalientes (Aguascalientes), Mexico 
2004    3'er i Olympiske Lege, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Athina (Attiki), Grækenland 
2004    1'er i Olympiske Lege, Bane, Holdsprint, Elite, Athina (Attiki), Grækenland  + Jens Fiedler  + René Wolff 


2005    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Keirin, Elite, Tyskland, Tyskland 
2005    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Sprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
2005    3'er i Manchester, 1 km, Manchester (Manchester), Storbritannien 
2005    3'er i Manchester, Forfølgelsesløb, Manchester (Manchester), Storbritannien 
2005    3'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Los Angeles (California), USA 
2005    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Hamburg (Hamburg), Tyskland 
2005    1'er i Moscou, Sprint (a), Moscou (Moscou City), Rusland 
2005    1'er i Moscou, Holdsprint, Moscou (Moscou City), Rusland  + Carsten Bergemann  + Matthias John 
2005    2'er i Los Angeles, Holdsprint, Los Angeles (California), USA 


2006    3'er i Verdensmesterskab, Bane, Sprint, Elite, Bordeaux (Aquitaine), Frankrig 
2006    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Keirin, Elite, Tyskland, Tyskland 
2006    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland  + Benjamin Wittmann  + Carsten Bergemann 
2006    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Sprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
2006    2'er i Moscou, Sprint (a), Moscou (Moscou City), Rusland 


2007    3'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Palma de Mallorca (Islas Baleares), Spanien 
2007    2'er i Sydney, Holdsprint, Sydney (New South Wales), Australien 
2007    3'er i Beijing, Sprint, Beijing (Beijing), Kina 


2008    3'er i Olympiske Lege, Bane, Holdsprint, Elite, Beijing (Beijing), Kina 
2008    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Büttgen (Nordrhein-Westfalen), Tyskland 
2008    1'er i Cali, Holdsprint, Cali (Valle del Cauca), Colombia  + Carsten Bergemann  + Robert Förstemann 
2008    1'er i Cali, 1 km, Cali (Valle del Cauca), Colombia 
2008    2'er i Cali, Sprint, Cali (Valle del Cauca), Colombia 


2009    3'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Pruszków (Mazowieckie), Polen 
2009    1'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Pruszków (Mazowieckie), Polen 
2009    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
2009    3'er i Nationalt mesterskab, Bane, Sprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
2009    1'er i Manchester, 1 km, Manchester (Manchester), Storbritannien 


2010    1'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, København (Hovedstaden), Danmark  + Robert Förstemann  + Maximilian Levy 
2010    4'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, København (Hovedstaden), Danmark 
2010    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland  + Marc Schröder  + Tobias Wächter 
2010    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 
2010    1'er i Europamesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Pruszków (Mazowieckie), Polen  + Robert Förstemann  + Maximilian Levy 


2011    2'er i Manchester, Holdsprint, Manchester (Manchester), Storbritannien 
2011    2'er i Verdensmesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Apeldoorn (Gelderland), Holland 
2011    1'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Apeldoorn (Gelderland), Holland 
2011    1'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 
2011    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
2011    1'er i Europamesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Apeldoorn (Gelderland), Holland  + René Enders  + Robert Förstemann 
2011    1'er i Cali, Holdsprint, Cali (Valle del Cauca), Colombia  + René Enders  + Maximilian Levy 


2012    1'er i London, 1 km, London (Greater London), Storbritannien 
2012    1'er i Verdensmesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Melbourne (Victoria), Australien 
2012    1'er i Cottbus, Holdsprint, Cottbus (Brandenburg), Tyskland  + René Enders  + Robert Förstemann 
2012    2'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 


2014    3'er i Nationalt mesterskab, Bane, Holdsprint, Elite, Tyskland, Tyskland 
2014    5'er i Nationalt mesterskab, Bane, 1.000 meter på tid med fast start, Elite, Tyskland, Tyskland 

Foto: courtesy Philippe Huguenin
You can add and correct data to this page if you are logged in..

Stats

Sejre i databasen: 34
Bane - Europamesterskab: 3
Bane - nationalt mesterskab: 13
Bane - Olympisk mesterskab: 1
Bane - løb: 1
Bane - World Cup: 11
Bane - Verdensmesterskab: 5
Sejre, år/team:
1999: 1 sejr